V nedeljo so se na Vojskem sklenili že sedmi Šinkovčevi dnevi poezije. S prepletom dvodnevnih kulturnih dogodkov, ki potekajo pod častnim pokroviteljstvom nekdanjega predsednika republike in prijatelja Vojskega dr. Danila Türka ter v pripravi in izvedbi organizacijskega odbora pod vodstvom mag. Milanke Trušnovec, se vsako leto na Vojskem poklonijo svojemu rojaku, vsestranskemu literarnemu ustvarjalcu Črtomirju Šinkovcu ter sedanjim pesniškim ustvarjalcem med osnovnošolci, dijaki, odraslimi in pesniškimi snovalci v zamejstvu in po svetu.
NA VAŠKEM TRGU OBELEŽJI VOJSKARSKIMA ROJAKOMA
Uvodoma so s krajšo slovesnostjo na trgu pod cerkvijo na pobudo KUD Planika Vojsko postavili spominski obeležji vojskarskima rojakoma: pesniku, pisatelju in uredniku Črtomirju Šinkovcu, ki sta ga odkrila njegova sinova Andraž in Matjaž Šinkovec, ter skladatelju, glasbenemu pedagogu in zborovodji Ivanu Rijavcu, odkrila ga je njegova vnukinja Maja Rijavec. Obeležji je oblikoval Ivan Šinkovec, priložnostni kulturni program pa člani KUD Planika Vojsko.
Zbrane je najprej pozdravila predsednica vojskarskega kulturnega društva Mojca Magajna, Žan in Andraž Grošelj sta dogodek obogatila z recitacijo Šinkovčeve pesmi Rodni vasi, s praznično mislijo pa je zbrane nagovorila vsestranska kulturna ustvarjalka Irena Hvala, ki je med drugim izpostavila, da sta oba, Rijavec in Šinkovec z rodnega Vojskega morala v svet. Ne le po nova znanja in spoznanja....bil je težek čas, ko je bilo svoje kuštrave misli o svobodi in enakosti treba skrivati pred oblastmi. V prijaznejših časih pa sta z neizmerno energijo ustvarjala vsak na svojem področju. Vedno sta ostala povezana z domačo vasjo. Z obeležjem v središču vasi, se vračata v spominih in iskreni hvaležnosti, je med drugim še poudarila Hvalova. Program je s peto pesmijo prepletala Moška vokalna skupina Vojsko, Maja Tajnšek pa je ob tej priložnosti premerno odigrala tudi nekaj Rijavčevih kratkih klavirskih skladb.
NA OSREDNJI PRIREDITVI PRIZNANJA AVTORICAM IN AVTORJEM NAJBOLJŠIH PESMI
Dogajanje se je nadaljevalo z izvrstno prireditvijo v Domu krajanov in gasilcev Vojsko, ki so jo z recitirano in uglasbeno Šinkovčevo poezijo obogatili člana literarne skupine RIS Dramatičnega društva Idrija Lavra Podgornik in Rok Šinkovec ter Ženski pevski zbor Tice z zborovodkinjo Natašo Contaldo, ubrano in sproščeno pa jo je vodila Sanja Rejc.
Pobudnik Šinkovčevih dnevov Uroš Lipušček in predsednica organizacijskega odbora Milanka Trušnovec sta v živi besedi ter literarna in umetnostna zgodovinarka Metka Lokar v pisnem nagovoru spregovorili zbranim. Spodujeni z verzi Šinkovčeve pesmi Prosim (“Prosim samo za drobtinico dobrote sredi groze atomskih skladišč, sredi plašnih sanj o bratstvu ljudi …”) ter navdahnjeni z zmagovalno pesmijo ene od pesnic izpostavili poslanstvo pesnika, da opozarja na strahote, ki jih človek počne človeku.
O imenu Črtomir kot simbolu pokončnega, upornega, pravičnega človeka je spregovoril gost srečanja, literarni zgodovinar in pisec Klemen Lah.
Sicer pa so organizatorji tudi letos zadovoljni nad odzivom, saj je na natečaj v šestih kategorijah skupaj prispelo skoraj 170 pesmi. Strokovni komisiji, ki sta ocenjevali prispele pesmi v otroških in odraslih kategorijah, nista imeli lahkega dela.
Med osnovnošolci so vsa prva mesta zasedle pesnice iz OŠ Sp. Idrija. V kategoriji 1. triade je zmagala pesem Poletje, ki jo je napisala Rebeka Klemenčič, zmagovalka 2. triade je pesem Lane Pavšič Tam v daljavi, v 3. triadi pa je bila najboljša pesem Odsev Neže Mohorič.
V kategoriji odraslih nad 19 let je kot najboljšo komisija ocenila pesem Vse, kar je treba zašiti, ki jo je napisala Eva Žnidaršič iz Grosupljega in je pretresljiva izpoved njene bolečine ob grozotah današnjega sveta.
Med odraslimi, ki so pisali na Šinkovčev verz, je zmagala Ksenija Šešerko iz Maribora s pesmijo Apokalipsa -prošnja. Na prosto temo v kategoriji Slovenci v zamejstvu in po svetu je prvo mesto odnesel Dimitrije Đuričin iz Zrenjanina s pesmijo Okvir, med tistimi, ki so navdih iskali v Šinkovčevem verzu, pa je zmagala novosadska pesnica Marija Lovrić s pesmijo Cipresa, spomin na otroštvo.
Metka Rupnik