- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
V petek, 19. decembra letos, so predstavniki domoljubnih in veteranskih organizacij z območja Idrije in Cerknega obeležili spomin na dogodek iz sredine decembra leta 1944. Spomin na padec ameriškega bombnika B 24, poimenovanega tudi »Liberator«, v gozdu za vasjo Dole nad Idrijo, je bil med domačini dolgo po vojni še zelo živ. Z odhajanjem generacije, ki je videla in slišala padec tega ogromnega in težkega letala, pa je le še malokdo vedel za ta dogodek, mesto padca je prerasel lep mešan gozd, ostaline sicer skoraj nepoškodovanega letala pa so že med vojno in takoj po njej raznesli daleč naokrog in jih, v danes razumljivem besednjaku, koristno »reciklirali«. Iz skorajšnje pozabe je dogodek obudil ljubitelj letalstva, Idrijčan Miran Wahl, ki je v Idriji in okolici zbral precej ostankov letala ter v domačem okolju in tudi širom Slovenije pripravil več zanimivih tematskih razstav ter bil glavni pobudnik, da se je na mestu padca zavezniškega letala pred leti postavilo spominsko obeležje. Odkritje le-tega je bil lep in odmeven dogodek. Miran je večino zbranih zgodovinskih eksponatov razstavil v Parku vojaške zgodovine v Pivki, precej teh pa lahko vidite tudi v čudoviti muzejski zbirki Slavka Moravca v njegovem Vojnem muzeju v Idriji.
Decembrski predpraznični čas ni naklonjen organiziranju večjih spominskih vojnozgodovinskih dogodkov, saj je zasičen z drugimi praznovanji, zato so se v Območnem združenju slovenskih častnikov (OZSČ) Idrija Cerkno, ki so bili nosilci petkovega dogodka, odločili, da se letos obeleži spomin na padec zavezniškega letala v skromnejši obliki. Ob obeležju sredi gozda sta se praporščaku te vojaško stanovske organizacije pridružila še praporščak Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo ter podpredsednik Območnega združenja borcev za vrednote NOB Idrija Cerkno s praporom. Vabilu na dogodek se je odzvala tudi letalska enota Slovenske vojske. Stotnik Damjan Bevk, pilot helikopterja v 15. brigadi vojaškega letalstva in zračne obrambe, je ob obeležju v gozdu zbranim prenesel pozdrave pripadnikov brigade ter izrazil zadovoljstvo in pohvale, da se tudi v tem okolju ohranja spomin in spoštovanje pogumu in žrtvam tujih letalcev, ki so tvegali in mnogi tudi izgubili življenja na evropskem vojskovališču v krvavi drugi svetovni vojni.
Vsi udeleženci so prisluhnili kratkemu povzetku dogodkov, ki so se odvili 16. decembra pred enainosemdesetimi leti in botrovali zadnjemu letu letala B24 s serijsko številko 42-51922. Strnjeno in s prenosnim plakatom podprto zgodbo je predstavil iniciator dogodka Miran Wahl. Padec tega letala je pravzaprav spremljala tudi sreča. Vsi člani posadke so pravočasno izskočili, vsem so se padala pravilno odprla in vsi so srečno pristali v območju med Rovtami, Dolami in Jeličnim Vrhom. Čeprav so vse zajeli lokalni domobranci in jih kasneje predali nemškim okupatorjem, so vsi letalci kot vojni ujetniki vojno srečno preživeli in se po njej vrnili v domovino. Posebej srečno pa se je padec letala končal tudi za domačine in njihove domove. Če bi letalo padlo le nekaj metrov južneje, bi zdrselo po brežini in z veliko silo porušilo bližnjo domačijo.

Udeleženci aktivnosti so se v nadaljevanju oglasili še v Vojnem muzeju v Idriji. Tu se jim je pridružil tudi pokrovitelj dogodka, idrijski župan gospod Tomaž Vencelj. Slavko Moravec je v njemu lastni iskrivi pripovedi udeležence popeljal skozi bogato zbirko, pri čemer je bil tokrat seveda poudarek na kotičku, posvečenemu zračnim bojem v Idriji in okolici v času druge vojne. Ob tej priložnosti je Miran Wahl vnetemu zbiralcu podaril še del motorja z letala, padlega v Dolah. Tako bo muzejska zbirka še popolnejša.

Vsi akterji tega prijetnega spominskega dogodka so si ob slovesu obljubili, da bodo nadaljevali z ohranjanjem spomina na pomembne vojaško zgodovinske dogodke na območju delovanja udeleženih društev, saj trditev, da je zgodovina naša najboljša učiteljica, ni le prazen rek, temveč dejstvo, ki ga žal prepogosto zanemarjamo. Prav zato se člani veteranskih in vojaško stanovskih društev trudijo prenašati sporočila o pomenu obrambno varnostnih veščin in znanj tudi na mlajše generacije v upanju, da jim teh znanj sicer nikoli ne bi bilo potrebno zares uporabiti.
Brane Tušar, predsednik OZSČ Idrija Cerkno