- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
Pregled stanja kotlov in kotlovnic za ogrevanje javnih objektov je pokazal, da je večina teh, ki so v lasti Občine Idrija, starejšega datuma, posledično so izkoristki slabi in stroški ogrevanja visoki.
Kot energent se, razen v vrtcu na Arkovi, uporablja lahko kurilno olje. Kot vemo, je cena lahkega kurilnega olja danes 1,05 eur/l, v nekaj letih pa se bo približala ceni nafte D2, ki se uporablja v cestnem prometu.
Da bi se stanje na področju ogrevanja počasi popravilo, skladno z zavezo občine k trajnostnemu razvoju, se je Občina Idrija lani prijavila na razpis za nepovratna finančna sredstva PETROLURE/JP/2012, s katerimi se subvencionira zamenjavo kotlov na vse vrste goriv z novimi kotli na lesno biomaso, zemeljski plin ali utekočinjeni naftni plin. V razpisu je poleg zamenjave kotla upravičen strošek tudi zamenjava instalacij v kotlarni in posodobitev elektroinstalacij.
Občina Idrija načrtuje sanacijo kotlovnic na petih lokacijah, in sicer v vrtcu „Za gradom“, v objektu bivšega dijaškega doma, v stari osnovni šoli na Prelovčevi ulici, na idrijskem gradu Gewerkenegg in največjo v kompleksu nove osnovne šole in Modre dvorane. Na razpisu je Občina Idrija pridobila sredstva v višini 50% upravičenih stroškov. Z deli mora zaključiti do konca septembra 2013, torej do naslednje kurilne sezone.
S temi ukrepi bomo bistveno zmanjšali izpuste CO2 in emisijo ostalih snovi, saj je plin najčistejši energent. V dveh do treh letih je predvidena izgradnja plinovoda med Kalcami in Idrijo. V občino Idrija bo tako prišel energent, ki je poleg lesne biomase najcenejši, za razliko od nje pa tudi najčistejši. Z dobaviteljem, podjetjem PETROL d.d., se je Občina Idrija dogovorila, da sama zamenjava energenta v prehodnem obdobju ne bo vplivala na ceno ogrevanja. Cena energije, pridobljene iz energenta utekočinjeni naftni plin, bo v prehodnem obdobju enaka ceni energije, pridobljene iz lahkega kurilnega olja.