- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
V Mestni dnevni sobi v središču Idrije je v torek, 22. oktobra 2024, potekal regijski dogodek v okviru razvoja projekta Omogočanje multimodalne mobilnosti oseb z različnimi oviranostmi. O vidnejših rezultatih in načrtih za izboljševanje fizične in digitalne dostopnosti sodelujočih občin ter izmenjavi projektnih izkušenj so spregovorili mag. Roman Rener in Jani Demšar z Geodetskega inštituta Slovenije, Vojmir Drašler z Ministrstva za okolje, podnebje in energijo ter Sabina Janičijević iz sektorja za dostopnost na Založbi Beletrina. Izzive, s katerimi se soočajo invalidi v vsakdanjem življenju v gostujoči občini, sta podrobno predstavila Metka Pavšič in Ivo Ozebek iz Sveta za invalide Občine Idrija. Na dogodku so bili prisotni tudi predstavniki občin Logatec in Žiri.
Cilj projekta, ki ga financira Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo RS, je ustvariti skrbno načrtovan prostor, prilagojen ranljivim skupinam. »V prejšnjem tednu smo bili na Državnem svetu, kjer smo predstavili nadaljevanje projekta, ki se širi v Zgodbo petih prostorov,« je ob začetku predstavitve povedal Vojmir Drašler z Ministrstva za okolje, podnebje in energijo RS.
Tudi na regijskem dogodku so strokovnjaki predstavili projekt Zgodba petih prostorov – Platformo mobilnosti in spletne dostopnosti za invalide in starejše, ki bo povezovala podatke in storitve v enotno državno platformo. Vključevala bo podatke za dostopnost zunanjega prostora in dostopnosti urbanega okolja, mest in naselij, podatke o dostopnosti za notranjost javnih objektov ter podatke za dostopnost spletnega prostora in spletno dostopnost do informacij za mobilnost. Vsebovala bo tudi informacije glede prevoza na klic ter s tehnologijo podprto vadbo v domačem prostoru.
Pomembno vlogo pri razvoju podpornega okolja invalidnih oseb ima poleg države in nevladnih organizacij tudi lokalna oblast, ki lahko učinkovito pripomore k uspešnejši integraciji oseb z oviranostmi v družbo in lokalno skupnost. Projekt zato spodbuja občine, da svojo infrastrukturo prilagodijo in zagotovijo ustrezno dostopnost za osebe z različnimi oviranostmi.
V projekt se je od leta 2016 do danes vključilo že več kot 100 slovenskih občin, ki imajo ključno vlogo pri postavitvi brezplačnega sistema podatkov o dostopnosti infrastrukture za invalide, v katerem so na voljo informacije o fizičnih ovirah na poti, dostopnosti javnega prometa, parkirnih mestih, primernosti javnih objektov ter poti in prehodov za pešce. »Veseli nas, da projekt uspešno poteka že osmo leto zapored. Trenutno zajema več kot 50 tisoč različnih objektov, kar kaže na vedno večjo dostopnost slovenskega prostora,« je pripomnil mag. Roman Rener z Geodetskega inštituta Slovenije.
O samem zbiranju podatkov in metodologiji je spregovoril Jani Demšar z Geodetskega inštituta Slovenije. »Sam proces zajemanja podatkov je bil na začetku analogen, potem pa smo celoten projekt zapeljali v popolnoma digitalno smer,« je komentiral razvoj projekta.
Zakon o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij (ZDSMA), ki je bil sprejet leta 2018, javne institucije obvezuje k dostopnosti njihovih spletnih strani. V prihodnjem letu bo v veljavo stopil Evropski akt o dostopnosti, ki širi krog zavezancev tudi na podjetja in ponudnike v zasebnem sektorju. To pomeni, da bodo postale dostopne tudi spletne trgovine.
V drugem delu dogodka so spregovorili predstavniki občin in predstavnika Sveta za invalide Občine Idrija.
Lenka Grošelj, predstavnica gostujoče občine, je poudarila, da so se na občini osredotočili tako na spletno kot tudi fizično dostopnost. Kot primer dobre prakse je navedla sodelovanje z Zavodom Dostop, v katerem so naredili popis različnih objektov, ki so jih nato prilagodili. Vsako leto organizirajo tudi delavnice in usposabljanja na temo dostopnosti.
Ivo Ozebek, s Sveta za invalide Občine Idrija, je izpostavil problem pločnikov, saj je vožnja z vozičkom po cesti smrtno nevarna. »Domačini poznamo teren in vemo, kje se lahko gibamo. To predstavlja težavo invalidom, ki niso od tukaj,« je še opozoril. Kot rešitev je navedel še večjo ozaveščenost o projektu. Z njim se je strinjala tudi Metka Pavšič s Sveta za invalide Občine Idrija in dodala, da jo veselijo pozitivne spremembe, ki so vidne v minulih letih. Spomnila je tudi na problem starajočega se prebivalstva, ki ostane pogosto izključeno iz družbenega življenja. Pogovor je Demšar zaključil z besedami: »Kar je dobro za ranljive skupine, je dobro za vse!«
Z zagotavljanjem ustrezne dostopnosti in vključenosti oseb z oviranostmi občine spoštujejo zaveze o dostopnosti in osebni mobilnosti Konvencije o pravicah invalidov in Strategije o pravicah invalidov za obdobje 2021–2030 EU, Direktive (EU) 2019/882 o zahtevah glede dostopnosti za proizvode in storitve. Cilj projekta je priključiti vseh 212 slovenskih občin. Vsi podatki o dostopnosti infrastrukture so uporabnikom na voljo brezplačno na povezavi.
Vir: Sporočilo za javnost - Anja Gruntar, Kreativna baza