- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
Na današnji novinarski konferenci je direktor ZD Idrija mag. Tomaž Glažar predstavil izkušnje prvih dni delovanja dodatne ambulante ZD Idrija ter podal dodatna pojasnila, pomembna za paciente, ki jim je ta dodatna ambulanta namenjena. To so tisti, ki nimajo izbranega osebnega zdravnika in takoj potrebujejo zdravstveno oskrbo. Dodatna ambulanta je začela delovati v soboto, 11. januarja, in je prinesla olajšanje pri zagotavljanju zdravstvene oskrbe za paciente brez izbranega osebnega zdravnika.
S 1. januarjem prenehala delovati nadomestna ambulanta
Kot je znano, je s 1. januarjem v ZD Idrija prenehala delovati nadomestna ambulanta, s katero so zadnjih nekaj mesecev reševali dostopnost do zdravstvene oskrbe tudi pacientom brez izbranega osebnega zdravnika. Kot je poudaril Glažar, je bila ta odločitev težka, a nujna, da bi preprečili izčrpanost in bolniške odsotnosti pri njih zaposlenih zdravnikov specialistov družinske medicine zaradi več kot dve leti in pol trajajoče preobremenjenosti, ko so se večino tega obdobja zdravniki poleg polnega delovnega urnika v svojih ambulantah vključevali tudi v delovanje nadomestne ambulante, službo nujne medicinske pomoči, dežurstva … Prvih deset dni januarja so tako neopredeljeni pacienti ostali brez zdravnika, v nujnih primerih pa so bili še vedno deležni zdravstve oskrbe v službi nujne medicinske pomoči ZD Idrija. V nujnih primerih so lahko po daljšem čakanju v NMP pridobili tudi recepte za potrebna zdravila.
Dodatna ambulanta je vrata odprla 11. januarja
Z 11. januarjem, ko je pričela delovati dodatna ambulanta z obsegom 0,8 programa, kar znaša 32 ur na teden, pa je prišlo olajšanje za neopredeljene paciente ZD Idrija, saj je namenjena zagotavljanju zdravstvene oskrbe pacientom z območja občin Idrija in Cerkno, ki nujno potrebujejo zdravniško pomoč, a so brez izbranega osebnega zdravnika. Začetne tehnične težave so odpravili v prvem tednu, tako zdaj ambuanta nemoteno deluje, je še pojasnil Glažar in ponovno izpostavil, da naj v dodatno ambulanto pridejo neopredeljeni pacienti tedaj, ko res potrebujejo zdravstveno obravnavo.Ko se potreba po zdravstveni obravnavi pojavi, se naročijo v ambulanti in se ob prvi obravnavi v njej tudi opredelijo. Čakalna doba za akutno obolele je približno dva dni, starejše ljudi in kronične bolnike, ki ne morejo priti v zdravstveni dom, na domu obiskujejo patronažne sestre in jih opredelijo v dodatni ambulanti. Pacienti se opredelujejo na dodatno ambulanto in ne na konkretnega zdravnika. V njej namreč ne deluje stalni zdravnik, ampak se ti menjavajo. V delo dodatne ambulante se trenutno na osnovi podjemne pogodbe vključujejo dva upokojena zdravnika z licenco, dva specializanta 4. letnika, ter trije specialisti družinske medicine, od teh dva iz Idrije in eden iz Cerknega. Vodstvo ZD Idrija se dogovarja, da bo s februarjem na pomoč pri delu v dodatni ambulanti prišla še zdravnica iz sosednje občine.
Kako v dodatno ambulanto?
Urnik dodatne ambulante, ki ima prostore v pritličju zdravstvenega doma, je določen do konca januarja, in sicer:
Ponedeljek, 20. 1. 2025, med 8. in 14. uro;
Torek, 21. 1. 2025, med 15. in 20. uro;
Sreda, 22. 1. 2025, med 10. in 17. uro;
Četrtek, 23. 1. 2025, med 7. in 13. uro ter od 14.30 do 16.30;
Petek, 24. 1. 2025, med 10. in 14. uro;
Ponedeljek, 27. 1. 2025, med 9. in 14. uro;
Torek, 28. 1. 2025, med 7. in 11. uro ter od 15. do 20. ure;
Sreda, 29. 1. 2025, med 10. in 14. uro;
Četrtek, 30. 1. 2025, med 14. in 20. uro;
Petek, 31. 1. 2025, med 10. in 14 uro;
Za obisk ambulante se morajo pacienti, ki potrebujejo zdravstveno oskrbo (bolezen, recepeti, napotnice, bolniški listi ...) naročiti v času dela ambulante osebno ali na telefonski številki 05/ 37 34 215. Izven ordinacijskega časa pa naročanje poteka prek Gospodarja zdravja ali po običajni pošti.
Kot je še pojasnil Glažar, paciente v dodatni ambulanti ne bo obravnaval vedno isti zdravnik, ampak se ti menjavajo, zato se morajo vedno na novo seznaniti z dotedanjimi zdravstvenimi težavami pacienta, ki ga imajo v obravnavi, kar je nerodno zlasti za kronične ali akutne bolnike. Obravnava težje bolnih pacientov zato ni optimalna oziroma terja občutno več časa. Zato Glažar še vedno priporoča, da si, dokler še lahko, neopredeljeni pacienti poiščejo osebnega zdravnika izven ZD Idrija v tistih sosednjih občinah, kjer zdravniki še opredeljujejo. V zdravstvenih domovih občin na severnem Primorskem to ne bo mogoče, saj se povsod v regiji soočajo s podobnimi kadrovskimi stiskami s pomanjkanjem specialistov družinske medicine kot v idrijskem zdravstvenem domu. Do četrtka minulega tedna je to že storilo okoli 200 pacientov ZD Idrija, ki so si osebnega zdravnika poiskali v zdravstvenih domovih v Gorenji vasi, Škofji Loki, na Vrhniki, v Logatcu, Postojni in Cerknici.
Po Glažarjevih besedah se bodo v prvih dneh februarja vnovič sestali direktorji zdravstvenih domov in župani občin na severnem Primorskem v isklanju skupnega dogovora in nastopa do pristojnih državnih organov in inštitucij pri reševanju stiske s pomanjkanjem družinskih zdravnikov v zdravstvenih domovih v regiji.
Metka Rupnik