Pred dnevi so v Novem mestu podelili priznanja Šole prenove za kakovostno prenovo objektov kulturne dediščine za leto 2024 in se tako simbolno zahvalili lastnikom za njihov prispevek in trud pri ohranjanju slovenske kulturne dediščine mest in podeželja. Priznanja za kakovostno prenovo podeljujejo partnerji Šole prenove – Fakulteta za arhitekturo Univerze v Ljubljani, Zavod za varstvo kulturne dediščine, Srednja gradbena, geodetska in okoljevarstvena šola Ljubljana, Šolski center Škofja Loka in Združenje zgodovinskih mest Slovenije.
Partnerji so v okviru projekta prepoznali ljudi, ki s strastjo, odločnostjo in zaupanjem oživljajo stare stavbe in njihove zgodbe. Z obnavljanjem lastniki stavbne dediščine ustvarjajo nove prostore in turistične vsebine v mestnih središčih, gradijo ne le osebno, marveč tudi identiteto skupnosti, se priklanjajo tradicionalnim vrednotam, oživljajo stara obrtna znanja in uresničujejo trajnostno gradnjo.
Priznanja Šole prenove za kakovostno prenovo objektov kulturne dediščine v letu 2024 so tokrat prejeli lastniki 17 obnovljenih objektov, ki so obnovo omogočili in financirali ter s tem izkazali svoj izjemni odnos do varovanja, ohranjanja in oživljanja kulturne dediščine.
Zanimivo je, da je bila večina priznanj podeljena v zahodni Sloveniji. Med dobitniki priznanj pa je bil tudi prejemnik iz idrijske občine. Priznanje so namreč izročili Primožu Leskovcu iz Zavratca za obnovo kašče na domačiji "pri Možinotu".
Član Komisije, prof. Aleksander Ostan je na podelitvi poudaril, da so vzgibi za obnovo pri lastnikih zelo različni, posledica njihovih odločitev pa pomeni dobrobit za celotno družbo – ohranjanje snovne in nesnovne dediščine in s tem kakovostnega bivalnega okolja za vse.
Metka Rupnik
Foto: ASJA, MO Novo mesto