- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
V petek, 22. aprila, obeležujemo svetovni dan Zemlje, zato je primerno, da tokrat spoznamo delček Idrije, ki je zagotovo povezan z zemljo in naravo – to je Scopolijev vrt.
Scopolijev vrt se nahaja pod Jožefovim jaškom (po domače »Kajzerjem«), ob vstopu v Krajinski park Zgornja Idrijca. Nosi ime priznanega botanika J. A. Scopolija, ki je v Idrijo prišel kot prvi stalni rudniški zdravnik. Za namene zdravljenja rudarjev je gojil različne vrste rastlin, njegovo delovanje pa je v Idriji spodbudilo nadaljnje naravoslovno raziskovanje in v vrtu so zasajene številne rastline, ki so jih Scopoli in ostali naravoslovci odkrili oz. prvič opisali prav v Idriji.
Z urejanjem vrta sta pod okriljem Muzejskega društva leta 2004 začeli Marija Bavdaž in Ivica Kavčič, po letu 2007 pa je skrb za vrt prevzela Tinka Gantar. Seznam rastlin, ki jih najdemo v vrtu, se iz leta v leto spreminja, kar nekaj pa jih je povsem »udomačenih« in na tej lokaciji uspevajo že vrsto let. Med njimi najdemo kar štiri endemite: kranjski jeglič, hladnikovko, Hladnikov grintavec in ozkolistno preobjedo, poleg tega pa še dve vrsti Nature 2000, 17 znamenitih vrst na Slovenskem, 21 zavarovanih vrst in 10 vrst z rdečega seznama. Omenimo lahko še, da je več kot 35 rastlinskih vrst povezanih z znamenitimi osebnostmi iz naše naravoslovne zgodovine: Scopolijem, Hacquetom, Francem Hladnikom, Ernestom in Henrikom Freyerjem ter Jurijem Dollinerjem.
Skozi Scopolijev spominski vrst se lahko kadarkoli sprehodite in si vse te vrste ogledate v živo, lahko pa se udeležite tudi brezplačnih vodenj, ki bodo v obdobju od maja do septembra potekala vsak prvi ponedeljek v mesecu: od 17:30 do 18:30 po razstavi Flora Carniolica in od 18:30 do 19:30 po Scopolijevem vrtu.
Med drugim si boste lahko ogledali kranjski volčič oz. kranjsko buniko (Scopolia carniolica), sicer strupeno rastlino, iz katere so pridobivali skopolamin, ki so ga v preteklosti uporabljali kot uspavalo, danes pa se ga največ uporablja proti slabosti in pri preiskavah oči. Prav po tej učinkovini je poimenovana tudi razstava slikarke Maje Šubic, ki je do 8. maja na ogled v Razstavišču Nikolaja Pirnata na idrijskem gradu.
In če za zaključek povzamemo besede Tinke Gantar: vrednost vrta je v tem, da ga pridejo pogledat domačini. Zato vljudno vabljeni, da ga obiščete – do konca junija bo odet v najbolj pisano cvetje.
(Vir: Gantar, T., Kavčič I., Rudolf A., Praprotnik N., Dakskobler I.: Scopolijev vrt v Idriji. Proteus, 2021; in Šubic, M.: Skopolamin; Galerijski list št. 72, Mestni muzej Idrija)