- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
Verjetno vsi občani Občine Idrija poznamo in prepoznamo naš grb in zastavo. Če ne drugje, ko se potepamo po Sloveniji ali tujini in na registrski tablici zagledamo našega Merkurja ter vzkliknemo: »O, glej, Idrc!«. Kaj pa se skriva za našimi simboli?
Grb Občine Idrija je nastal iz idrijskega krajevnega grba, ki je bil naselju podeljen v 16. stoletju. Sestavljen je iz krone in polkrožnega ščita. V heraldični vedi krona v ščitu označuje starost in naseljenost kraja, tako da glede na čas nastanka grba idrijskemu ustreza srebrna tristolpičasta zidna krona. V ščitu je lik Merkurja, starorimskega boga trgovanja, ki simbolizira tudi živo srebro. Odet je v zeleno haljo, rdeč plašč ter ima zlate čevlje s krilci, zlato čelado in zlat kerikej (z dvema kačama ovita palica, okrašena s krili). S svojim simbolizmom spada med tako imenovane govoreče grbe, saj opisuje nosilčevo dejavnost in tako zgodovinsko gledano prestavlja naselje, katerega krajevna posebnost je pridobivanje živega srebra in ukvarjanje s trgovino.
Idrijska občinska zastava je trobojnica, sestavljajo jo cinober rdeča, zlata in srebrna barva, ki si v takem zaporedju sledijo od leve proti desni (vertikalna postavitev) ali od zgoraj navzdol (horizontalna postavitev). Taka postavitev je tudi na občinskem praporu zadaj, medtem ko ima spredaj naš prapor grb Merkurja na srebrni podlagi.
Razmerja, barve in postavitev vseh simbolov so točno določeni in jih najdemo v priročniku Simboli Občine Idrija (https://www.idrija.si/DownloadFile?id=90820).
(Vir: Uradni list: https://www.uradni-list.si/glasilo-uradni-list-rs/vsebina/2012-01-1190/odlok-o-grbu-in-zastavi-obcine-idrija; Tancik, F.: Grbi v idrijski župni cerkvi sv. Barbare, Idrijski razgledi 1970, 15/4; Pervanje Podobnik Z., Rupnik N., Podobnik J.: Simboli Občine Idrija)