- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
V organizaciji doc.dr.Janje Vaupotič iz Centra za radon, Instituta “Jožef Stefan”, Zavoda za gradbeništvo Slovenije (ZAG), Uprave RS za varstvo pred sevanji (URSVS) in Kompetenčnega centra za radon (Centro competenza radon, Scuola universitaria professionale della Svizzera italiana, Canobbio, Švica) je na Reaktorskem cetru v Podgorici od 5. do 6.maja ter od 10. do 11. novembra 2011 potekal tečaj z naslovom "Radon v zgradbah: ukrepi za znižanje koncentracije", ki se ga je udeležila tudi dr.Urška Repinc iz Občine Idrija. Namen tečaja je bil udeležence tečaja usposobiti za konzultante sanacij obstoječih zgradb in projektiranje radonsko varnih novogradenj. Po uspešno zaključenem tečaju so udeleženci tečaja prejeli certifikat za opravljanje te dejavnosti.
Udeleženci tečaja so se najprej seznanili s problemom radona v bivalnem in delovnem okolju, z osnovami radioaktivnosti, gradbenimi ukrepi v boju proti radonu, biološkimi učinki sevanja - vplivom radona na zdravje ter problematiko radona v Sloveniji in drugih državah. Zakonske predpise in novosti na tem področju je v drugem delu tečaja predstavil dr.Tomaž Šutej, Direktor inšpekcije na Upravi RS za varstvo pred sevanji. Udeleženci so pridobljeno znanje uporabili tudi v praksi: pred začetkom drugega dela tečaja so izvedli meritve radona v stavbah obremenjenih z radonom, interpretirali rezultate, predlagali možnosti za znižanje koncentracij radona ter na tečaju predstavili svoje primere. Vse obravnavane stavbe so si udeleženci s strokovnjaki podrobneje ogledali ter na samem mestu iskali najbolj primeren način mitigacije (znižanje koncentracij radona).
Strokovnjaki Kompetenčnega centra iz Švice, Claudio Valsangiacomo, Marcus Hoffmann in Luca Pampuri, so na tečaju predstavili uveljavljene, preizkušene ter cenovno sprejemljive ukrepe za uspešno zniževanje previsokih koncentracij radona. Sami povdarjajo, da je mitigacija pogosto zelo enostavna, temelji na praktičnem preiskušanju in ne na teoretskih izračunih, pogosto ne zahteva veliko časa in finančnih sredstev, ter jo lahko po strokovnih navodilih lastniki opravijo sami. Njihovo delo je izvedba pilotnega preiskusa mitigacije, s katerim dokažejo da je predlagani ukrep uspešen, s končno izvedbo mitigacije pa se sami ne ukvarjajo.
Udeleženci tečaja, strokovnjaki iz Švice in organizatorji tečaja so si v petek 11.novembra 2011 v popoldanskih urah ogledali tudi rudarsko hišo (prhaus) na Tomšičevi 19 v Idriji, v katerih so bile opravljene najobsežnejše meritve radona in predlagan postopek mitigacije. Primer je predstavila skupina udeležencev v zasedbi Primož Uršič, Petra Žvab Rožič in Urška Repinc. Na ogledu stavbe se jim je pridružil tudi župan Občine Idrija, g.Bojan Sever, ki je zagotovil, da bodo predlagani ukrepi mitigacije radona opravljeni najkasneje do pomladi 2012, ko se skupina strokovnjakov iz Švice ponovno vrne v Slovenijo.
Ob tej priliki se za sodelovanje zahvaljujemo prebivalcem Tomšičeve 19, ki so z razumevanjem pristali na izvedbo obsežnih meritev, ki so potekale od 11. do 23. oktobra 2011, dovolili ogled kletnih in bivalnih prostorov ter z razumevanjem spremljali strokovne diskusije.