- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
Približujejo se velikonočni prazniki in v Spodnji Idriji to pomeni tudi, da bodo zagorele prav posebne lučke – spodnjeidrijski šajblčki.
Šajblčki so dediščina bogate lončarske tradicije, ki je bila dolga leta prisotna v Spodnji Idriji. To so glinene posodice, v katere so včasih vlivali loj ali vosek in jih prižigali na grobovih pokojnih, pozneje pa so jih začeli prižigati tudi ob posebnih, prazničnih dnevih. Najprej so s to tradicijo začeli ob velikonočni vstajenjski procesiji, ko so ob prvem svitu njihovi plameni zažareli na okenskih policah prfarskih domov in tako osvetlili pot procesiji. Po drugi svetovni vojni se je tradicija nadaljevala tudi ob praznovanjih prvega maja, ko so Spodnjo Idrijo poleg kresov osvetlili tudi številni šajblčki.
Ime naj bi izviralo iz nemščine in imelo dva pomena, ki ta predmet zelo dobro opišeta: »šajbn glas« (okensko steklo) in »šajba« (kolovrat ali vreteno) – šajblčke so namreč izdelovali na lesenih vretenih in postavljali na police pred okenska stekla.
Veseli nas, da prebivalci Spodnje Idrije ohranjajo svojo tradicijo in komaj čakamo, da nam ob prihajajočih praznikih zažarijo njihovi šajblčki.