- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
To soboto, 3. junija, obeležujemo 300. obletnico rojstva vsestranskega naravoslovca Joannesa Antoniusa Scopolija, ki se je rodil leta 1723 v tirolskem mestu Cavalese. Izobraževal se je v Innsburcku in na Dunaju, kjer je opravil izpit za samostojno opravljanje zdravniškega poklica, od tam pa je bil potem poslan v Idrijo, ki do tedaj še ni imela stalnega zdravnika.
Scopoli je torej pri nas poznan predvsem kot prvi rudniški zdravnik. A bil je še mnogo več kot to. V Idriji je deloval med letoma 1754 in 1769, ob skrbi za rudarje pa se je posvetil tudi raziskovanju narave na Kranjskem. Na podlagi tega raziskovanja je objavil temeljna naravoslovna dela, kot so De Hydrargyro Idriensi, v katerem je opisal poklicne bolezni rudarjev in posledice zastrupitve z živim srebrom, Flora Carniolica, ki velja za temelj slovenske floristike, in Entomologia Carniolica, prva monografija o žuželkah in drugih členonožcih, ki jih je našel na slovenskem ozemlju. S svojimi deli je Kranjsko na področju naravoslovja postavil ob bok drugim znanstvenim velesilam.
Dopisoval si je z uglednimi evropskimi naravoslovci, predvsem znano pa je njegovo dopisovanje z znamenitim Karlom Linnéjem. Scopoli je postavil temelje medicine dela, botanike, zoologije, metalurgije, kemije, geologije in veterine na Slovenskem. Skupaj je objavil 21 knjig in postal član številnih uglednih znanstvenih ustanov.
Po odhodu iz Idrije je v Banski Štiavnici na današnjem Slovaškem postal predavatelj za mineralogijo in metalurgijo na rudarski akademiji, zadnjih 12 let pa je deloval kot profesor kemije in botanike na univerzi v Pavii, kjer je leta 1788 umrl.
Kot smo že poročali, je letošnje leto v Občini Idrija razglašeno za Scopolijevo leto in ob tej priložnosti se bo med letom po Sloveniji zvrstila kopica različnih dogodkov, ta petek pa bo Idrija gostila mednarodni strokovni posvet, na katerem bodo strokovnjaki z različnih področij predstavili Scopolijevo delo in življenje.
Vabljeni, da se tudi vi udeležite katerega od dogodkov, morda pa obiščete Scopolijev spominski vrt v Idriji (pod Jožefovim jaškom), ki je v tem času odet v pisano cvetje.