- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
Idrijska občina je pobratena s sedmimi občinami, s katerimi nas vežejo različne skupne točke, morda pa o tem, predvsem pa o pobratenih mestih oziroma občinah niti ne vemo veliko. V nadaljevanju zato predstavljamo eno izmed pobratenih mest – Labin na Hrvaškem, s katerim je Občina Idrija pobratena že več kot 40 let, od 1. oktobra 1981.
Labin je mesto v jugovzhodni hrvaški Istri in sedež istoimenske občine. Leži na 320 m visokem hribu nad Rabcem in se deli na dva dela: stari del mesta in novi del, ki je nastal v 19. stoletju kot rudarsko naselje Podlabin. Občina Labin ima približno 11.600 prebivalcev, občinski praznik pa praznuje 17. avgusta v spomin na 17. avgust leta 1341, ko je bil sprejet statut mesta, ki je veljal polnih 500 let.
Prvi dokazi o naseljenosti na tem območju sicer segajo v prazgodovino, prve omembe pa izvirajo iz antike, ko se je Labin imenoval Albona (»mesto na hribu«). V srednjem veku je bil v posesti Oglejskega patriarha, od leta 1420 pa je pripadal Benečanom, ki so zgradili markantno obzidje. Po letu 1797 so nadzor nad mestom prevzeli Avstrijci, po 1. svetovni vojni pa Italijani. Leta 1921 je prišlo do zanimivega dogodka, ko so rudarji pod geslom »rudnik je naš« ustanovili delavsko Labinsko republiko, ki sicer ni trajala več kot mesec dni, jo pa danes zgodovinarji označujejo kot prvi pravi večji upor proti fašizmu v svetu.
Velik del zgodovine predstavljajo labinski rudniki premogov, ki so delovali od leta 1626 do 1999, ko je bil zaprt zadnji rudnik. V letih 1936–1940 sta bila ob intenzivnem izkopavanju zgrajeni naselji novi Labin (Podlabin) in Raša, ki je sicer najmlajše mestece v Istri, leta 1942 pa so rudniki dosegli rekordno proizvodnjo. Pred in po 2. svetovni vojni so v istrskih premogovnikih v Labinu delali številni slovenski (tudi idrijski) rudarji in inženirji, tako da so bili ti kraji vrsto let dom nekaterim idrijskim rudarjem in njihovim družinam. Zgodovinske vezi med obema občinama se danes nadaljujejo in nadgrajujejo v obliki pobratenja in rednih stikov med predstavniki občin. Ob prihajajočem občinskem prazniku jim zato iz idrijske občine pošiljamo rudarski SREČNO!