- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
V naši rubriki smo že večkrat pisali o posebnih zgradbah, ki zaznamujejo podobo mesta Idrija, danes pa se bomo posvetili še eni izmed teh arhitekturnih posebnosti - idrijskemu prhavzu.
Če so rudarji v Idriji sprva bivali v tipičnih rudarskih hišah, v katerih je stanovalo več družin, so se proti koncu 19. stoletja poleg zasebnih hiš na trgu pojavile tudi večstanovanjske zgradbe z najemniškimi stanovanji, tako imenovani prhavzi, ki so bili zgrajeni na več lokacijah v Idriji. Ime naj bi izviralo iz nemške besede Berghaus (rudniška hiša) in naj bi opredeljevalo ta rudniški stanovanjski blok, torej večji stanovanjski blok, ki ga je za svoje delavce zgradil rudnik.
Prhavzi so bili grajeni za zagotavljanje minimalnega življenjskega standarda in so imeli nekatere skupne prostore, fasade so bile redko razgibane, od prejšnjih, povsem belih rudarskih hiš pa so se ločili tudi po barvi, saj so bili tipično rdečkaste, opečnate barve. Prhavzi so od rudarskih hiš napredovali tudi v konstrukciji, saj so v nasprotju z rudarsko hišo, kjer je kot gradbeni material prevladoval les, prhavzi večinoma že imeli opečnate stene in lesene pode. Za razliko od šinklnov na rudarski hiši so bili prhavzi običajno kriti s strešno lepenko ali drugo sodobnejšo kritino.
Zunanjost teh blokov je bila razmeroma enostavna in poenotena, tudi notranja razporeditev je bila preprosta, sprva je šlo za dvosobna, pozneje za trosobna stanovanja, stranišča so bila skupna. V okolici so si stanovalci uredili vrtove oziroma lehe, pa tudi drvarnice za shranjevanje drv in orodja, včasih so tam našle dom tudi domače živali. Na podičkih pred prhavzi so posedale klekljarice, ki so ustvarjale idrijske čipke in klepetale.
In ko že govorimo o stavbah in klekljaricah: trenutno je v galeriji v pritličju Magazina na ogled razstava Društva klekljaric idrijske čipke, ki predstavlja pogled skozi okno iz ali v stanovanja klekljaric. Tudi kakšno okno prhavza se najde vmes, tako da lepo vabljeni, da si zanimivo razstavo ogledate, na voljo bo še do 10. septembra.
Vse, ki vas prhavzi bolj zanimajo, pa vabimo k branju priročnika Rudarske ulice v Idriji, ki ga je leta 2020 izdalo Društvo Idrija 2020 in je na voljo tudi v idrijski knjižnici. V njem boste našli še marsikatero zanimivost – tudi skrivnost, zakaj je solata na lehi vedno tako dobro uspevala.
Vir: Šlabnik, M.: Rudarske ulice v Idriji. Društvo Idrija 2020, Idrija 2020.