- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
Danes spoznavamo še eno izmed pobratenih mest oziroma občin – francoski Aumetz. Občina Idrija je z mestom Aumetz pobratena že od 11. novembra 1981 in sodelovanje med obema občinama je po več kot štiridesetih letih še vedno aktivno.
Mesto Aumetz je sedež istoimenske občine z nekaj manj kot 2.400 prebivalci in 10,35 km2 površine v francoskem departmaju Moselle, ki je del regije Lorraine oziroma širše regije Grand Est. Mesto se nahaja blizu meje z Luksemburgom (tudi blizu nemške meje) in je bilo v zgodovini prvič omenjeno leta 636 kot 'Talmatio', nato pa leta 933 kot 'Almas'. Zanimivo naj ime kraja ne bi bilo povezano z bližnjim večjim mestom Metz, temveč naj bi izviralo iz latinskega izraza alta mansium (»visoko ležeč dom«). V začetku je mesto spadalo pod nemško govoreče območje, nato je bilo leta 1766 priključeno Franciji, leta 1871 pa ponovno tedanji Nemčiji, čeprav je francoščina ostala uradni jezik. Po prvi svetovni vojni je bil Aumetz na podlagi Versajske pogodbe ponovno priključen Franciji.
Konec 19. stoletja je z obratovanjem pričel muzej železove rude, ki je deloval do sredine 80. let prejšnjega stoletja. V Aumetz je zaradi krize po vojni odšlo veliko Slovencev, med njimi tudi izkušeni idrijski rudarji, ki so se nato zaposlili v rudnikih železa regije Lorraine, v kateri leži Aumetz. Slovenski izseljenci so ustanovili društvo slovenskih delavcev, ki je s kulturo ohranjalo slovensko besedo in vezi z domovino, leta 1981 pa je bilo sklenjeno tudi pobratenje med občinama Idrija in Aumetz.
Danes si je v mestu mogoče ogledati muzej rudarstva, obiskovalci pa se lahko povzpnejo tudi na 35 metrov visok izvozni stolp, ki omogoča lep razgled na mesto in okolico.
Stike s prebivalci Aumetza občina Idrija ohranja uradno in prek različnih društev (zborov, gasilcev, orkestrov), temu francoskemu mestu pa je posvečen tudi eden izmed trgov v mestu Idrija – Aumeški trg, ki je bil uradno otvorjen leta 1998.