- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
»Kaj takega se lahko primeri samo v Idriji!« je baje nekoč vzkliknil cesarski uradnik z Dunaja. In čeprav se je v Idriji skozi zgodovino primerilo marsikaj, ta stavek povezujemo s prav posebnim dogodkom oziroma stavbo – rudniškim gledališčem.
Rudniško gledališče (danes poznano kot filmsko gledališče) je bilo zgrajeno okrog leta 1770 in velja za najstarejšo zidano gledališko hišo na Slovenskem oziroma za našo najstarejšo ohranjeno gledališko stavbo. Iznajdljivi Idrijčani so k izgradnji sicer prispevali tudi s prostovoljnimi prispevki, večinoma pa so uporabili kar odvečni material, ki je ostal pri gradnji rudniškega žitnega skladišča – magazina. In prav ta domiselnost je cesarskega uradnika tako presenetila, da je izrekel zgoraj omenjeni stavek.
Gledališče, zidano v baročni ovalni obliki s klasicističnim preddverjem, je bilo sprva opremljeno s kulisami in garderobo, oder je bil dolg 8 in širok 11 metrov, pred odrom pa je bil prostor za godbo. V pritličju je bilo 17 lož in parterni sedeži, zadaj stojišče, v prvem nadstropju, kamor sta vodili dve stopnišči, je bilo še 19 lož. Vse so bile prevlečene z rdečim žametom in okrašene, sicer pa je bila notranjost lesena. Dvorana je lahko sprejela do 300 obiskovalcev.
A predstave v gledališču niso bile zelo pogoste. Običajno so se odvijale poleti, posebno na predvečer praznika sv. Ahacija, zaščitnika rudarjev, in za cesarjev rojstni dan. Do sredine 19. stoletja so tam nastopale potujoče nemško in italijansko govoreče igralske skupine, po letu 1850 pa je gledališče dobivalo čedalje bolj slovenski značaj. Leta 1889 je Vinko Lapajne ustanovil idrijsko Dramatično društvo, ki deluje še danes.
Gledališka stavba je bila večkrat obnovljena, današnjo zunanjo podobo je dobila leta 1892. Ker je bila slabo vzdrževana in je začela propadati, so se leta 1905 odločili, da jo v notranjosti podrejo in uporabijo za skladiščenje gasilske opreme. Pozneje je stavba služila tudi za namestitev vojnih ujetnikov in potrebe skladišča, leta 1948 pa so jo želeli porušiti, vendar je to namero preprečila spomeniška služba.
V drugi polovici 20. stoletja so stavbo poškodovale tudi poplave in požar, zato je bila večkrat obnovljena. Leta 2001 je bila razglašena za kulturni spomenik državnega pomena, danes pa v njej deluje filmsko gledališče, s katerim upravlja Mestna knjižnica in čitalnica Idrija. Vsak teden so na voljo aktualne filmske predstave za otroke in odrasle, zato lepo vabljeni, da si kakšen večer popestrite tudi tako, da greste »v kino«. Spored predstav si lahko ogledate na naši spletni strani ali spletni strani filmskega gledališča: https://www.kinoidrija.org/spored.
Vir: DEDI - Rudniško gledališče v Idriji; Božič, T.: 250 let Filmskega gledališča Idrija (Filatelist 32/2019).