- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
Približuje se 4. december, god sv. Barbare, ki je poznana tudi kot zavetnica rudarjev, zato bo ta teden naš prispevek zopet rudarsko obarvan. Predstavljamo vam namreč mesto Almadén, s katerim je Občina Idrija pobratena od leta 2008, prav tako pa si s tem španskim rudarskim mestom deli skupini vpis na Unescov seznam svetovne dediščine.
Mesto Almadén leži na nadmorski višini 589 m in se nahaja v španski provinci Ciudad Real, ki je del regije Castilla-La Mancha. Od Madrida je oddaljeno 300 km, v njem pa živi nekaj manj kot 5.500 prebivalcev.
Ime mesta izhaja iz arabske besede al-ma'din, ki pomeni 'rudnik'. Na območju Almadéna najdemo najbogatejše nahajališče živega srebra na svetu, prvi zapisi o rudarjenju pa segajo že v obdobje antike, ko so cinabaritno rudo v veliki meri uporabljali za izdelavo rdečega barvila. Sprva rimsko naselbino so kasneje naselili Mavri, nato pa je to območje leta 1151 osvojil kralj Alfonz VII. in ga podaril v upravljanje vitezom redu Calatrava. Španski kralj Karl I. je leta 1525 rudnike dodelil nemški bančniški družini Fugger kot jamstvo za posojilo vladi. Z rudnikom je ta družina upravljala do leta 1645, ko je vodenje prevzela država.
Večina živega srebra je iz Almadéna potovala v španske kolonije v Srednji in Južni Ameriki, kjer so ga uporabljali v postopku amalgamacije pri pridobivanju srebra in zlata. Zaradi težkih razmer za delo lastniki niso uspeli pridobiti dovolj delovne sile, zato so sredi 16. stoletja uvedli delo kaznjencev, ki so se imenovali forzados, kasneje pa so v rudniku delali tudi sužnji. »Kazensko delo« zapornikov je bilo odpravljeno leta 1801.
V zgodovini rudarjenja so v almadenskem rudniku, ki velja za največji rudnik živega srebra na svetu, pridobili okrog 250.000 ton te tekoče kovine, kar predstavlja približno 35 % celotne svetovne proizvodnje. Mesto danes veliko truda vlaga v ohranitev in predstavitev bogate dediščine.
Vir: Wikipedija; Mestni muzej Idrija/Iztok Bončina: Podobe Almadéna; Dosje vpisa Dediščine živega srebra. Almadén in Idrija