- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
Iz naših krajev izhaja kar nekaj priznanih umetnikov in eden izmed njih je nedvomno Ivan Seljak – Čopič (1927–1990), ki se je rodil na današnji dan leta 1927 v Idriji. Nekaj več o njegovem življenju in delu pa v nadaljevanju.
Ivan Seljak se je rodil gospodinji in klekljarici Angeli Čopič, ki se je pozneje poročila z rudarjem Ivanom Seljakom. Priimek svoje mame je tako nosil prva leta svojega življenja, kasneje, v partizanih, ko je že začel z risanjem, pa ga je uporabil kot svoj vzdevek. Otroštvo in mladost je preživel v Idriji, leta 1943, pri komaj petnajstih letih, pa se je pridružil Vojkovi četi.
V partizanih je izdelal prve linoreze z vojno tematiko, sodeloval je tudi pri časopisu Udarnik in pri Centralni tehniki. V okviru grafične delavnice pri profesorju Nikolaju Pirnatu, prav tako Idrijčanu, se je udeležil prve risarske šole. Po osvoboditvi se je vpisal na takratno Akademijo za upodabljajočo umetnost, kjer je študiral pri profesorju Gabrijelu Stupici, po zaključenemu študiju pa se je še dodatno izpopolnjeval v različnih delavnicah in je študijsko večkrat potoval v tujino.
Za Ivana Seljaka – Čopiča so značilna dela iz časa NOB in povojna dela z vsebino NOB. Med njegovimi deli najdemo skice, risbe, ilustracije, grafike, akvarele, olja, zgrafite, mozaike, plakate, listine, značke in gledališke scene, uvrščamo ga med najpomembnejše slovenske povojne knjižne ilustratorje. V ospredju njegovega ustvarjanja je risba in z njo povezana ilustracija. Ta je skopa, z oglato stiliziranimi obrisi brez senčenja, s črtami, nanizanimi v trdi kompoziciji ali v mreži temnih in svetlih ploskev, značilnih za zgrafit.
Po letu 1952 se je posvetil freskam, zgrafitom in mozaikom in med njegova pomembnejša tovrstna dela štejemo razsežni mozaik na temo kmečkih uporov na fasadi šole v Kostanjevici na Dolenjskem ali mozaik Bičkova skala z motivom dražgoške bitke v poslopju parlamenta v Ljubljani. Kar nekaj njegovih del najdemo tudi v Idriji, kamor se je rad vračal. Tako denimo jedilnico osnovne šole krasi monumentalni mozaik Atomium, po njegovih načrtih je nastal zgrafit pred vhodom v mestno hišo, njegova freska Merkurja je razstavljena v Mestnem muzeju Idrija, sicer pa je po njem poimenovana tudi ena izmed idrijskih ulic.
Vir: Obrazi slovenskih pokrajin, Slovenski biografski leksikon