- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
Participativni proračun za mlade Občine Idrija – »Mladi odločamo!«
Participativni proračun omogoča, da pri odločanju o porabi dela proračunskega denarja neposredno sodelujete občani in občanke tako, da predlagate projekte, ki bi jih v vašem kraju radi izvedli, z glasovanjem pa soodločate o njihovem izboru. Namen participativnega proračuna za mlade je aktivirati mlade pri uresničevanje pobud za večjo kakovost življenja v občini, enakomernejši razvoj naselij v skupnosti in krepitev participacije mladih občanov. Kako lahko to dosežemo skupaj in kakšen je postopek odločanja od priprave projektnih predlogov do njihove izvedbe v vaši lokalni skupnosti? V naslednjih korakih vam bomo podrobno razložili celoten proces.
Kako bo potekal postopek izvedbe participativnega proračuna za mlade?
Postopek bo potekal skozi več korakov, od javnega poziva k zbiranju projektnih predlogov, preko pregleda zbranih projektnih predlogov, spletnega glasovanja, potrditve izbranih projektnih predlogov in umestitve v proračun, do dokončne izvedbe projektnih predlogov, za katero bo poskrbela Občina Idrija. Pričnimo najprej z javnim pozivom.
Kaj je javni poziv?
Javni poziv določa pričetek izvajanja participativnega proračuna za mlade v letu 2024. V javnem pozivu so navedeni cilji in nameni javnega poziva, opredeljeni so roki za pripravo in izvedbo participativnega proračuna za mlade, višina sredstev za izvedbo v tekočem proračunskem letu, obseg sredstev za posamezno krajevno skupnost in določitev vrednosti posameznega projekta, navedeni so osnovni pogoji za kandidiranje na javnem pozivu, naveden je način glasovanja in vse druge potrebne informacije za izvedbo postopka. Če torej strnemo, je javni poziv krovni dokument, ki pred vsakim novim ciklom priprave in izvedbe participativnega proračuna za mlade podrobno določa njegovo izvedbo. Povezavo do javnega poziva najdete na spodnji povezavi.
Dokumenti javnega poziva
Koliko sredstev je v letu 2024 namenjenih za participativni proračun za mlade v občini Idrija?
Participativni proračun za mlade v letu 2024 namenja 30.000 evrov, ki so porazdeljeni med deset krajevnih skupnosti v občini Idrija. Za vsako krajevno skupnost je v participativnem proračunu za mlade za leto 2024 namenjenih po 3.000 evrov, najvišja vrednost posameznega projekta pa je omejena na največ 3.000 evrov. Povedano drugače, v svoji krajevni skupnosti lahko sami ali s prijatelji pripravite in predlagate projektni predlog v višini do 3.000 evrov, ki se potem, če ga potrdi občinska uprava Občine Idrija, uvrsti na glasovanje. V vsaki krajevni skupnosti se nato pripravljeni projektni predlogi pomerijo med seboj. Zmaga tisti predlog, ki prejme največ glasov, zato je pomembna aktivacija vas in vaših vrstnikov, da izglasujete najboljši predlog za vašo lokalno skupnost!
Kdo lahko pripravi projektni predlog?
Vsi mladi, ki imate stalno prebivališče v občini Idrija in v letu priprave participativnega proračuna za mlade dopolnite najmanj 15 in največ 29 let, lahko predloge projektov na osnovi obrazca za pripravo projektnih predlogov oddate preko aplikacije na spletni strani Občine Idrija.
Kakšen projektni predlog lahko predlagam?
Predlagate lahko manjše naložbene projekte ali projekte z mehkimi vsebinami v vrednosti do 3.000 EUR z DDV, ki se lahko izvedejo v vaši krajevni skupnosti. Projekt mora biti skladen z razvojnimi usmeritvami občine, do sedaj pa še ni bil vključen v proračun občine. Izglasovan projekt bo izvedla Občina Idrija. Kaj so manjši naložbeni projekti? To so recimo projekti, ki ne potrebujejo zahtevnejših gradbenih postopkov in dovoljenj in jih Občina Idrija izvede na javnih površinah ali zasebnih površinah s soglasjem lastnika. Denimo nov koš na košarkarskem igrišču, postavitev fotografske točke na razgledni lokaciji, morda nakup novih igral za večnamenski objekt, ureditev igrišča za odbojko … Kaj pa so projekti z mehkimi vsebinami? Denimo organizacija večjega koncerta, izvedba izobraževalnih video delavnic, stand-up večerov … Da bo snovanje projektnih predlogov lažje, smo skupaj z Mladinskim centrom Idrija pripravili delavnico priprave projekta za participativni proračun, ki jo bomo izvedli v vsaki krajevni skupnosti posebej.
Dokumenti za pripravo projektnega predloga
Kdaj bomo v vaši krajevni skupnosti?
KS Črni Vrh - gostovali smo že 6. julija 2023
KS Dole - 19. januar ob 17.00 v prostorih KS
KS Zavratec - 19. januar ob 19.00 v prostorih KS
KS Godovič - 20. januar ob 10.00 v prostorih KS
KS Vojsko - 20. januar ob 17.00 v prostorih KS
KS Krnice-Masore - 26. januar ob 18.00 v prostorih KS
KS Kanomlja - 26. januar ob 20.00 v prostorih KS
KS Ledine - 27. januar ob 10.00 v prostorih PGD Ledine
KS Spodnja Idrija - 27. januar ob 17.00 v prostorih KS
KS Mesto Idrija - 27. januar ob 19.00 v Mestni dnevni sobi Pr' Golitu
Rok za oddajo projektnih predlogov:
Pričetek priprave in izvedbe participativnega proračuna za mlade – Mladi odločamo za leto 2024 je ponedeljek 15. januar in traja do petka 16. februarja 2024. Pogoje prijave in oddaje predlogov najdete v javnem pozivu.
Dokumenti za glasovanje
Kaj se zgodi z oddanimi projektnimi predlogi?
Občinska uprava bo pregledala vse predloge projektov in pripravila seznam projektnih predlogov, ki so primerni za glasovanje. Strokovna komisija za participativni proračun za mlade bo na spletni strani Občine Idrija objavila seznam izbranih projektnih predlogov z vabilom na glasovanje. Med oddanimi projektnimi predlogi in izvedbo glasovanja bo preteklo nekaj časa, zato v tem času pozorno spremljajte novice s pripravo participativnega proračuna za mlade. Ko bo čas za glasovanje, boste vsi upravičenci do glasovanja domov po pošti prejeli vabilo z naključno generirano kodo, s katero se boste lahko prijavili v aplikacijo za glasovanje.
Čas je za glasovanje!
Pred glasovanjem boste vsi upravičenci do glasovanja, torej vsi mladi s stalnim prebivališčem v občini Idrija, ki v letu priprave participativnega proračuna dopolnite najmanj 15 in največ 29 let starosti, domov po pošti prejeli vabilo z naključno generirano kodo, s katero se boste lahko prijavili v aplikacijo za glasovanje. Vsak upravičenec bo lahko preko spletne aplikacije na spletni strani Občine Idrija oddal en glas za projektni predlog v svoji krajevni skupnosti. Čas glasovanja bo omejen, zato bodite pozorni in pravočasno oddajte svoj glas!
Rok za glasovanje o projektnih predlogih:
Glasovanje o projektnih predlogih bo mogoče samo preko spletne aplikacije, in sicer od 18. marca do 22. marca 2024. Pogoji glasovanja so določeni v javnem pozivu.
Kaj se zgodi s projektnim predlogom, ko je izglasovan?
Po izvedbi glasovanja in pridobitvi uradnih rezultatov glasovanja strokovna komisija pripravi predlog za uvrstitev projektov v proračun na način, da projekte razvrsti po številu glasov glede na razpoložljiva sredstva za posamezno krajevno skupnost. To stori najkasneje v 30 dneh po preteku glasovanja, na tej točki pa projektni predlogi preidejo v fazo izvedbe. Seznam projektov, ki se bodo izvedli, bo javno objavljen na spletni strani Občine Idrija.
Izvedba
Uvrščene projekte v predlog proračuna Občine Idrija bo v skladu s predpisi, ki določajo način izvrševanja proračuna, izvedla uprava Občine Idrija. V tem času bomo poskrbeli, da boste lahko redno spremljali postopek izvedbe in novice v zvezi z izvajanjem projektov. Strokovna komisija bo ob zaključku celotnega postopka priprave in izvedbe pripravila tudi končno poročilo, ki bo vključevalo evalvacijo izvedbe participativnega proračuna. Na tej točki bomo veseli vaših povratnih informacij, mnenj in predlogov izboljšav, da bomo lažje in boljše izpeljali naslednji cikel participativnega proračuna za mlade v letu 2025!