- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
Zaradi rudnika živega srebra je bila Idrija skozi zgodovino pomembno središče tehnoloških in drugih dosežkov in lokalno prebivalstvo se je že od nekdaj zavedalo pomena izobraževanja in znanja, zato ne preseneča, da je bila prav v Idriji ustanovljena prva slovenska realka.
Šolstvo je imelo v petstoletni zgodovini Idrije bogato tradicijo in je igralo pomembno vlogo. Prvi pozivi Idrijčanov za ustanovitev redne javne srednje šole so se pričeli že leta 1716, vendar niso bili uspešni. Tako so v naslednjih nekaj manj kot dveh stoletjih le občasno obstajale strokovne srednje šole ali zasebne gimnazije, leta 1901 pa so v Idriji naposled le otvorili realko, na kateri je bil učni jezik večinoma slovenski, zato velja za prvo slovensko realko.
Za ta dosežek je bilo potrebne kar nekaj politične spretnosti in leta 1896 novoizvoljeni župan Dragotin Lapajne je uporabil vse politične zveze in spretnosti, občinski svet pa je leta 1900 ob počastitvi 70-letnice cesarja Franca Jožefa I. razglasil ustanovitev mestne gimnazije, ki bi se imenovala po cesarju, delovanje pa bi financirale lokalne oblasti. Zaradi različnih interesov glede oblike šolskega programa so se še nekaj časa odločali med gimnazijo in realko, na koncu pa sprejeli odločitev za ustanovitev sprva nižje realke, ki pa so jo pozneje razširili tudi na višjo realko.
Otvoritvena slovesnost je potekala 18. septembra 1901, gradnja šolskega poslopja pa je bila zaključena leta 1903. Pouk je večinoma potekal v slovenščini, v višjih letnikih pa tudi v nemščini, da bi dijakom olajšali prehod na študij. Šola je ponujala širok nabor športnih in kulturnih izvenšolskih dejavnosti, ponašala se je z bogato knjižnico in sodobno opremljenimi kabineti, v lokalnem okolju in širše pa je tudi zaradi eminentnih učiteljev uživala velik ugled.
Med 1. svetovno vojno so stavbo uporabljali kot vojaško bolnišnico, zato je pouk potekal v omejenem obsegu na drugih lokacijah, po italijanski zasedbi mesta pa je realka kot edina slovenska srednja šola na od Italijanov zasedenem slovenskem ozemlju leta 1926 dočakala svojo zadnjo generacijo maturantov. V petindvajsetih letih delovanja je šolo obiskovalo več kot 1000 dijakov, maturantov pa je bilo več kot 400.
Šolo so ponovno obudili leta 1952 in leta 1956 je šolanje zaključila prva generacija maturantov Gimnazije Jurija Vege Idrija, kot se ustanova imenuje še danes in uspešno nadaljuje dolgoletno tradicijo srednješolskega izobraževanja. Poslopje današnje gimnazije je bilo leta 2008 povsem obnovljeno.
Vir: Gimnazija Jurija Vege Idrija, Wikipedija, Kavčič J.: 107. predavanje (Društvo klasikov)