- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
Ob sončnih in nekoliko toplejših popoldnevih predvsem Idrijčane pot verjetno vse pogosteje zanese tudi v ali skozi park Mejca, kjer se nahaja še en del bogate zapuščine idrijskega rudnika – idrijska kamšt.
Kamšt je velika črpalna naprava na vodni pogon, ki so jo uporabljali, da bi iz rudnika črpali odvečno vodo, ki se je tam nabirala. Ime izvira iz nemške besede Wasserkunst – vodna umetnija. Črpanje vode je predstavljalo velik izziv in izjemen napredek na tem področju so predstavljale kamšti – črpalke na vodni pogon, ki so jih v Idriji gradili od začetka 16. stoletja. Morda je manj znano dejstvo, da je bilo kamšti več. Postavljene so bile ob Ahacijevem (1533), Barbarinem (1604), Terezijinem (1736), Jožefovem (1790), Frančiškovem (1792) in Ferdinandovem (1836) jašku. Do danes je ohranjena le kamšt ob Jožefovem jašku (v Mejci), ki je bila postavljena leta 1790, delovala pa je do leta 1948, torej več kot 150 let.
Kamšt sestavljajo leseno pogonsko kolo, leseno-jekleno vodoravno pogonsko in navpično črpalno drogovje ter batne črpalke. Posebnost kamšti je ogromno pogonsko kolo s premerom 13,5 m, ki velja za največje ohranjeno leseno pogonsko kolo v Evropi. Poganjala ga je voda iz umetnega vodnega kanala »rake«, tako da se je zavrtelo štiri do petkrat na minuto, sistem pa je omogočal črpanje okrog 300 litrov vode na minuto z nivoja XI. obzorja (283 m pod površjem). Delovanje kamšti sta nadzorovala dva vzdrževalca – kumštajgarja.
Vas morda natančneje zanima, kako je naprava delovala? Naložite si brezplačno aplikacijo »Skrivnostna kamšt«, kjer je poleg zanimivih informacij prikazano delovanje njenega mehanizma, če se postavite neposredno pred stavbo kamšti in skenirate QR kodo, ki se tam nahaja, pa boste lahko vstopili tudi v pogled virtualne resničnosti.
Vir: Mestni muzej Idrija