- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
V tem tednu naš prispevek ponovno posvečamo enemu izmed pobratenih mest. Tokrat je na vrsti hrvaška Lepoglava, s katero je Občina Idrija pobratena od leta 2012.
Lepoglava upravno spada pod Varaždinsko županijo in se nahaja v hrvaškem Zagorju v dolini reke Bednja. Mesto je bilo prvič omenjeno leta 1399, leto pozneje pa je Herman II. Celjski tam ustanovil samostan sv. Pavla, največji pavlinski samostan na Hrvaškem, v katerem je red pavlincev ostal do leta 1768, v tem času pa je mesto doživelo pravi razcvet. Zatem je bila stavba spremenjena v zapor, vendar so pozneje zgradili novo zaporniško stavbo, v kateri zapor deluje še danes. Leta 2001 je bila pavlinska stavba predana v uporabo varaždinski škofiji.
Leta 1503 je bilo v Lepoglavi ustanovljeno semenišče, ki je leta 1582 preraslo v prvo javno srednjo šolo na Hrvaškem, kasneje (1674) so Pavlini dobili tudi dovoljenje za podelitev doktoratov in tako je Lepoglava pridobila status prve hrvaške univerze.
Danes je Lepoglava mesto s približno 7.000 prebivalci, ki neguje tradicijo in kulturo ter razvija turistično ponudbo, zasnovano na bogati zgodovinski dediščini in naravnih znamenitostih.
Lepoglavo in Idrijo povezuje umetnost klekljanja čipke. Znanje klekljanja naj bi na Hrvaško prinesli pavlini in tradicija izdelovanja se nadaljuje vse do danes. Pravi razcvet je lepoglavska čipka doživela konec 19. in v prvi polovici 20. stoletja, najbolj zaslužna za prepoznavno obliko čipke pa je Danica Brössler, ki je delovala po 1. svetovni vojni in po kateri se imenuje tudi tamkajšnje društvo klekljaric. V Lepoglavi vsako leto v jeseni poteka mednarodni festival čipke.