- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
Ste vedeli, da je že leta 1963 izšla kronika Vojskega? Napisal jo je tamkajšnji rojak Črtomir Šinkovec, pesnik, pisatelj ter intelektualec in domoljub, ki je z vidika slovenske literarne zgodovine kljub svojemu obsežnemu literarnemu delovanju večkrat povsem spregledan. Nekaj o njegovem življenju in delu vam predstavljamo danes in vas hkrati vabimo, da se ta konec tedna odpravite na Vojsko, kjer bodo potekali zdaj že tradicionalni Šinkovčevi dnevi poezije.
Črtomir Šinkovec, pesnik, pisatelj, prevajalec, urednik in publicist, se je rodil leta 1914 na Vojskem. Narodno zavedni oče ga je že od malih nog vzgajal v zavednega Slovenca in zaradi svojih nazorov sta z očetom večkrat prišla v navzkrižje z italijansko oblastjo.
Črtomir je že pri dvanajstih letih napisal prvo pesem, ki jo je poslal Franu Saleškemu Finžgarju, in ta ga je ocenil kot talentiranega. Pri petnajstih letih je doživel prvo hišno preiskavo, saj je na založbo Modra ptica poslal članek, v katerem je izrazil navdušenje nad Napoleonovo Ilirijo, kjer so bili prvič združeni vsi Slovenci. Bil je izključen iz poklicne šole in se nadalje sam izobraževal ter veliko bral. Pri sedemnajstih letih si je pričel dopisovati s Francetom Bevkom. Po služenju vojaškega roka je začel z delom na domači kmetiji, leta 1940 pa so ga prijavili zaradi širjenja slovenskih knjig med ljudmi in tako je bil v letih 1942 in 1943 interniran na Sardiniji. Po vrnitvi se je povezal z osvobodilnim gibanjem, nato pa je bil ponovno zaprt vse do kapitulacije Italije.
Po vojni se je pridružil NOV ter postal referent za šolstvo in prosveto v idrijskem okrožju. Pozneje je živel v Trstu ter deloval kot sourednik Prosvetnega vestnika in referent za prozo na slovenskem tržaškem radiu. Od leta 1950 je živel in delal v Ljubljani, kjer je bil nekaj časa urednik revije Ciciban, urejal je kulturno rubriko pri Tovarišu, mladinsko prilogo Najdihojca pri Slovenskem poročevalcu, nato še TV-15 in revijo Borec. Njegovo delo obsega partizanske in otroške pesmi, zbiral je pravljice in slovenske odporniške pesmi, leta 1963 pa je napisal kroniko Vojskega. Bil je med prvimi, ki je v povojnem času ustvarjal pesmi za otroke.
V njegov spomin na Vojskem od leta 2019 v začetku junija organizirajo Šinkovčeve dneve poezije – dvodnevno prireditev, ki spodbuja pesniško ustvarjanje in literarna druženja, vključuje pa tudi odmeven pesniški natečaj za vse generacije. Letošnji Šinkovčevi dnevi na Vojsko vabijo ta konec tedna, 1. in 2. junija, več informacij pa je na voljo na povezavi https://www.idr.sik.si/si/vsebina/4284/sinkovcevi-dnevi-poezije-vojsko-2024.
(Vir: Obrazi slovenskih pokrajin)