- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
Občina Idrija se je ob prejemu naziva Občina po meri invalidov zavezala, da bo poskušala v lokalnem okolju vzpodbujati programe, katerih namen je zagotovitev čim boljše socialne vključenosti v delovno in življenjsko okolje osebam z oviranostmi.
Zato objavljamo vabilo na usposabljanje za spremljevalce slepih in slabovidnih, ki ga organizira Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije, in sicer v soboto, 13. aprila 2019, v Ljubljani.
Program: »Mreža spremljevalcev za preprečevanje socialne izključenosti slepih in slabovidnih« je za slepe in slabovidne ključnega pomena. Namen programa je zagotoviti in omogočiti slepim in slabovidnim osebam čim boljšo socialno vključenost v delovno in življenjsko okolje ter večjo neodvisnost in samostojnost slepih in slabovidnih.
Uporabniki iz območja celotne države potrebo po spremljevalcu sporočajo v klicni center na brezplačno številko 080 1966 ali na elektronski naslov klicni.center@zveza-slepih.si. Strokovni delavec v klicnem centru pa poišče ustreznega spremljevalca. Na isto številko oziroma elektronski naslov lahko uporabniki in spremljevalci sporočajo svoja vprašanja, pobude, pritožbe, oziroma dobijo strokovno pomoč in nasvete.
Program zagotavlja vsem slepim in slabovidnim v Sloveniji, da dobijo spremljevalca vsak dan v letu, 24 ur na dan. Spremstvo se izvaja za vse slepe in slabovidne pod enakimi pogoji, ne glede na kraj bivanja ali katerikoli drug dejavnik. Program omogoča slepim in slabovidnim samostojno opravljanje osnovnih življenjskih opravil; nakup hrane, obisk zdravnika, plačilo položnic, obisk svojcev, znancev in prijateljev, obisk kulturnih prireditev, vključevanje v prostočasne in športne aktivnosti … Pomemben vidik programa je tudi manjša odvisnost slepih in slabovidnih od njihovih svojcev. Tako program razbremenjuje svojce in omogoča večjo samostojnost slepih in slabovidnih. Program uporabnikom nudi tudi občutek varnosti, saj se v primeru, da sami ne najdejo spremljevalca, lahko kadarkoli obrnejo na klicni center, ki jim priskoči na pomoč pri iskanju spremljevalca. Za uporabnike je pomembno tudi dejstvo, da so jim storitve spremljanja dostopne takrat, ko jih zares potrebujejo.
V vseh teh letih se je v program vključilo 497 slepih in slabovidnih ter 275 spremljevalcev. V letu 2018 smo v okviru programa izvedli 8.876,5 ur spremstev, od tega 2.016 ur prostovoljno.
Za prijavo in več informacij pokličite na telefon 01/ 4700 244 ali pišite na naslov: brigita.kosi@zveza-slepih.si.
Vir: Zveza slepih in slabovidnih Slovenije