- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
Idrija gosti dvodnevno srečanje projektnih partnerjev in deležnikov slovensko-avstrijskega projekta YOUIND Krepitev institucionalnih zmogljivosti za preprečevanje izseljevanja mladih iz industrijskih mest, v katerem kot pilotni območji sodelujeta Idrija in avstrijski Leoben – mesti, zaznamovani z rudarsko preteklostjo in globalno konkurenčno industrijo. Projekt, ki se je začel letos aprila, se osredotoča na ozaveščanje odločevalcev o problemu izseljevanja mladih z vidika industrijske kulture in iskanje skupnih rešitev za tovrstne izzive.
Projekt YOUIND, ki poteka pod okriljem programa Interreg V-A Slovenija – Avstrija in ga financira Evropski sklad za regionalni razvoj, je nastal v sodelovanju dveh industrijskih in rudarskih regij z bogato tradicijo, ki ju zastopata Občina Idrija in avstrijsko Združenje Štajerska železna pot, znanstveno podporo pa nudita Univerza v Gradcu, Oddelek za geografijo in regionalno znanost, ter Geografski Inštitut Antona Melika pri ZRC SAZU.
Cilj projekta je spodbuditi družbene inovacije in izboljšati institucionalne zmogljivosti s pilotnimi akcijami in dolgoročnim akcijskim načrtovanjem. Eden osrednjih konkretnih ciljev projekta je izdelava dveh regionalnih akcijskih načrtov in njuna nadgradnja v čezmejno strategijo in priporočila.
Na današnjem prvem dnevu srečanja v Idriji, ki je potekalo v muzejskem delu jaška Frančiške, sta udeležence uvodoma nagovorila idrijski župan Tomaž Vencelj in Lenka Grošelj, vodja projekta za Občino Idrija. Zatem je Jörn Harfst, predstavnik Univerze v Gradcu, vodilnega partnerja projekta, predstavil osrednje cilje in dogodke projekta, predstavniki ZRC SAZU pa pregled raziskav in dobrih praks na področju izseljevanja mladih iz industrijskih regij. Srečanje se je nadaljevalo z delavnicami, ki jih je vodil Matevž Straus iz zavoda ID20, in razpravo o pilotnih aktivnostih projekta, kot so Festival industrijske kulture, Heritage Hack in šolske iniciative. Sledil je podpis regijskega memoranduma, predstavitev idrijske industrijske preteklosti in prihodnosti ter ogled idrijske dediščine in kulturnih spomenikov v Idriji, v katerih delujejo mladinske organizacije.
Jutrišnji drugi dan srečanja partnerjev projekta YOUIND v Idriji se bo odvijal v strojnici jaška Inzaghi, v programu pa je sestanek usmerjevalne skupine za izvedbo pilotnih aktivnosti projekta. Na njem bodo udeleženci razpravljali o tem, kako lahko akademske raziskave prispevajo k zmanjšanju izseljevanja mladih iz industrijskih regij in kako lahko deležniki uporabijo izsledke raziskav, da v večji meri obdržijo mlade v regiji. Projektni partnerji in deležniki se bodo pogovarjali tudi o implementaciji pilotnih akcij v obeh regijah ter o aktivaciji deležnikov v obeh regijah.
Dvodnevno srečanje partnerjev in deležnikov avstrijsko-slovenskega projekta YOUIND v Idriji se bo zaključilo s predstavitvijo projekta novinarski javnosti.
Metka Rupnik