- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
Kako preprečiti izseljevanje mladih iz perifernih industrijskih mest in kakšno vlogo pri tem igra industrijska kultura? To je osrednje vprašanje, na katerega iščejo odgovore partnerji v okviru slovensko-avstrijskega projekta YOUIND - Krepitev institucionalnih zmogljivosti za preprečevanje izseljevanja mladih iz industrijskih mest. Vse aktivnosti dvoletnega projektnega sodelovanja so usmerjene k enotnemu cilju: poiskati skupne pristope in rešitve za izzive takih regij, predvsem pa spodbuditi družbene inovacije in izboljšati institucionalne zmogljivosti s pilotnimi akcijami in dolgoročnim akcijskim načrtovanjem. Eden osrednjih konkretnih ciljev projekta je namreč izdelava dveh regionalnih akcijskih načrtov in njuna nadgradnja v čezmejno strategijo in priporočila.
Projekt pa svoje vsebine ne gradi zgolj na teoretičnih osnovah. Izhaja namreč iz konkretnih izzivov, povezanih z izseljevanjem mladih, praktičnih izkušenj ter primerov dobrih praks in rešitev kot jih živita okolji dveh industrijskih in rudarskih regij z bogato industrijsko tradicijo, ki sta se dandanes že usmerili v sodobno industrijo in ju zastopata Občina Idrija ter avstrijsko Združenje Štajerska železna pot oziroma konkretneje mesto Leoben. Znanstveno podporo projektu, ki poteka pod okriljem programa Interreg V-A Slovenija – Avstrija in ga financira Evropski sklad za regionalni razvoj, nudita Oddelek za geografijo in regionalno znanost Univerze v Gradcu na avstrijski ter Geografski inštitut Antona Melika ZRC SAZU na slovenski strani.
23. in 24. septembra je Idrija gostila dvodnevno srečanje projektnih partnerjev in deležnikov projekta YOUIND. O dejavnostih prvega dneva srečanja, ki je potekalo v muzejskem delu Jaška Frančiške, smo v prvi novici z dogodka že poročali. Aktivnosti drugega dne projektnega srečanja v Idriji pa so se preselile v prostore strojnice Inzaghi, v kateri delujeta Društvo Idrija 2020 in Zavod ID20, kjer je predstavnik Univerze v Gradcu Jörn Harfst vodil sestanek usmerjevalne skupine z deležniki za izvedbo pilotnih akcij. Seznanili so se z vsebinami akademskih raziskav, ki so se ukvarjale z vprašanji, kako lahko akademske raziskave prispevajo k zmanjšanju izseljevanja mladih iz industrijskih regij in kako lahko deležniki uporabijo izsledke raziskav, da v večji meri obdržijo mlade v regiji. V osrednjem delu srečanja so se projektni partnerji in deležniki pogovarjali o implementaciji pilotnih akcij, kot so Festival industrijske kulture, Heritage Hack in šolske iniciative, v obeh regijah. Delovno srečanje pa so zaključili z razpravo o tem, kako bodo deležniki iz obeh regij prispevali k načrtovanim projektnim aktivnostim in sodelovali s projektnimi partnerji.
Na idrijski strani bo izvedba pilotnih akcij zaupana Zavodu ID20, ki je že na predstavitvi svojih dosedanjih in tudi načrtovanih aktivnosti vzbudil veliko zanimanje pri avstrijskih partnerjih. Zavod ID20 bo v dialogu z avstrijskimi partnerji razvijal šolske pobude na temo lokalne UNESCO dediščine in pripravil že drugi HeritageHack. Zanimiv in največji izziv pa bo predstavljala organizacija prvega festivala industrijske dediščine, s katerim se želijo pokloniti bogati industrijski preteklosti, sedanjosti in prihodnosti Idrije. Vse aktivnosti bodo izvedene v letu 2021.
Idrija se je znova izkazala kot zgledna gostiteljica projektnih dogodkov in dokazala, da je mogoče tudi v časih, ko je treba dogodke načrtovati in izvajati tudi v skrbi za preprečevanje okužb udeležencev s koronavirusom, mogoče uspešno izpeljati bilateralna projektna srečanja.
Metka Rupnik