- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
Pričenja se sezona poletnih festivalov, koncertov in drugih kulturnih prireditev na prostem, ki našo občino poživijo, na javne prostore pa vnesejo življenje in dušo. In prav je, da dostop do tega omogočimo čim širšemu spektru javnosti – tudi tistim, ki se soočajo z oviranostmi. Osebe na vozičkih, slepi in slabovidni, gluhi in naglušni, starši z otroškimi vozički, starejši … se nemalokrat soočajo z dostopom do kulturnih vsebin, čeprav je za zagotovitev slednje včasih potrebno zelo malo – le pripravljenost.
V letu 2017 je Občina Idrija pristopila k pobudi Zveze delovnih invalidov Slovenije »Občina po meri invalidov«, katere namen je izenačevanje možnosti oseb z oviranostmi in vključevanje le-teh v družbeno življenje.
Prav vsi lahko prispevamo k boljši vključenosti. Organizatorji javnih prireditev na prostem lahko olajšate osebam z oviranostmi dostop do informacij (s primerno oblikovanimi in postavljenimi letaki, plakati in spletnimi stranmi), jasnimi usmerjevalnimi tablami na prizoriščih ter kontaktno osebo, ki osebam z oviranostmi lahko pomaga pri dostopu do prizorišča:
Dobro oblikovan promocijski material je razumljiv, dostopen in atraktiven – za vse osebe. Promocijski materiali naj bodo smiselno strukturirani (vsebinsko in oblikovno), razumljivi (s kratkimi povedmi), z veliko pisavo, berljivi (neserifne in nestilizirane pisave – npr. Arial, Tyresias LP, Verdana), levo poravnani, z enotno podlago besedila in dobrimi kontrasti med črkami in podlago. Kjer je le mogoče plakate namestimo na dobro opazna in osvetljena mesta (dostopna z vozičkom) ter tako, da je vsebino mogoče prebrati iz sedečega in stoječega položaja.
Najboljše spletne strani imajo dobro definirano navigacijo, vsebina je dostopna prek tipkovnice in bralnika zaslona, vsebina ima alternativo v besedilni obliki, stran pa je mogoče povečevati in ji spreminjati barve. Utripajoče in premikajoče se vsebine niso primerne.
Vsem, ki imajo kakršnekoli težave z gibanjem, vidom in sluhom ter se težko orientirajo ali težko ohranjajo pozornost, je izredno pomembno sprejemno mesto ob vstopu na prizorišče. Tu obiskovalci dobijo vse potrebne informacije o prireditvi in omejitvah, pa tudi pomoč pri udeležbi. Sprejemno mesto naj bo blizu vhoda, dobro označeno in osvetljeno (da omogoča branje z ustnic) ter dostopno z vozičkom. Predvsem pa je pomembno, da je uslužbenec/prostovoljec na sprejemnem mestu dobro seznanjen s prireditvijo, ovirami na prizorišču in je pripravljen osebam z oviranostmi, kolikor je mogoče, pomagati pri dostopu do vsebin.
Informacije, ki služijo orientaciji, so zelo pomembne za dobro dostopnost prizorišča. To so usmerjevalni sistemi, označevalne in opozorilne table, zemljevidi, makete, napisi in oznake v dvigalih in podobno. Le-ti so najboljši, ko so berljivi (neserifne in nestilizirane pisave, npr. Arial, Verdana, Helvetica in Tyresias LP), primerne velikosti (za vsak meter bralne razdalje morajo biti za 20 do 30 mm večje od običajne pisave), postavljeni na opaznih lokacijah, vidni iz stoječega in sedečega položaja, v dobrem kontrastu s podlago, ter ne prekriti s steklenimi ploščami in dobro osvetljeni.
Zgoraj navedeni ukrepi niso dobri le za osebe z oviranostmi, temveč olajšajo udeležbo vsem obiskovalcem prireditev. Več informacij dobite v brošuri Dostopnost! In kako jo izboljšati, s konkretnimi izzivi z dostopnostjo pa se lahko obrnete na predsednika Sveta za invalide Občine Idrija Igorja Miljavca (igor.miljavec@gmail.com).