- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
Zveza delovnih invalidov Slovenije (ZDIS) v okviru projekta Občina po meri invalidov spodbuja občine k načrtnemu odzivanju na posebne potrebe invalidov in za njihovo socialno vključevanje, za sožitje in večjo kakovost življenja vseh občanov. Naziv Občina po meri invalidov podeljujejo že od leta 2003. V teh letih ga je prejelo 30 občin. V letu 2017 štiri – Idrija, Miren-Kostanjevica, Prevalje in Žalec .
Priprava gradiv, potrebnih za prijavo, je sledila smernicam Zveze delovnih invalidov Slovenije in postopku, ki ga opisuje Pravilnik o pridobitvi listine Občina po meri invalidov. Konec leta 2015 je MDI Idrija-Cerkno županu podalo pobudo vključitve v projekt, ki jo je župan sprejel in prevzel odgovornost za trajno izvajanje projekta. V marcu 2016 je občinskemu svetu predlagal v imenovanje Svet invalidov Občine Idrija, v katerega so enakopravno vključeni predstavniki invalidskih organizacij, ki delujejo na območju občine. Jeseni 2016 je imenoval še posebno delovno skupino z nalogo priprave predloga Analize uresničevanja Standardnih pravil za izenačevanje možnosti invalidov in predlog Akcijskega načrta občine s konkretno opredeljenimi nalogami, odgovornimi izvajalci, roki in viri financiranja. Sledil je koordinacijski sestanek invalidskih društev, na katerem so se dogovorila o nadaljnjem sodelovanju in povezovanju. Svet invalidov Občine Idrija je nato v sodelovanju z občino organiziral okroglo mizo, na kateri so sodelovali predstavniki invalidskih organizacij in odgovorni predstavniki javnih služb, ki se srečujejo s problematiko invalidov. Obe telesi sta potrdili osnutek Analize in Akcijskega načrta, ki ju je obravnaval občinski svet in po letu intenzivnega dela (z upoštevanjem nekaterih popravkov) tudi sprejel.
Projektni svet ZDIS za projekt Občina po meri invalidov je v obrazložitvi zapisal, da je projekt v občini Idrija vzpodbudil odgovornost in povezanost aktivnosti vseh odgovornih nosilcev v lokalni skupnosti, da se je okrepila vloga in odgovornost župana, občinskega sveta in občinske uprave, tako da so uspeli akcijsko učinkovito povezati vse dejavnike na lokalnem nivoju, da so uspeli ustvariti sodelujoče delovanje celotne lokalne skupnosti, ki podpira aktivnosti za uresničevanje izenačenih možnosti invalidov kot enakopravnih občanov, da je projekt sprejet kot priložnost in možnost za novo kakovost življenja vseh občanov in ne le invalidov da poročilo občine o izvajanju akcijskega načrta za leto 2017 izraža, da se občina odgovorno odziva in uresničuje interese in potrebe vseh invalidov, ob upoštevanju njihovih specifičnosti in značilnosti lokalne skupnosti.«
Več: https://www.idrija.si/Files/eMagazine/54/124207/34.%20Obzorje.pdf , str. 10-11.