- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
Z aprilom se je pričel izvajati projekt Mladi v industrijskih regijah − Krepitev institucionalnih zmogljivosti za preprečevanje izseljevanja mladih iz industrijskih mest (YOUIND). Vodilni partner projekta je Univerza v Gradcu, Občina Idrija pa poleg Geografskega inštituta Antona Melika ZRC SAZU in združenja Verein Steirische Eisenstraße sodeluje kot partner v projektu. Ta poteka pod okriljem programa Interreg V-A Slovenija – Avstrija, ki ga financira Evropski sklad za regionalni razvoj. Projekt YOUIND bo potekal dve leti in bo obravnaval problematiko izseljevanja mladih iz perifernih industrijskih mest in regij z vidika industrijske kulture. Problem oz. izziv s katerim se na znanstveni ravni srečujeta akademska partnerja, na vsakdanji lokalni ravni pa partnerski Občina Idrija in okrožje Leoben, zaznamovani z rudarsko preteklostjo in globalno konkurenčno industrijo. Cilj projekta je spodbuditi družbene inovacije in izboljšati institucionalne zmogljivosti s pilotnimi akcijami in dolgoročnim akcijskim načrtovanjem. Partnerstvo namerava rezultate projekta prenesti tudi v čezmejna politična priporočila, s čimer se bo znanje razširilo na celotno programsko območje.
Projekt se izvaja v okviru Programa sodelovanja Interreg V-A Slovenija-Avstrija, sofinanciran iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Proračun projekta: 285.005,00 EUR
ESRR sredstva: 242.254,25 EUR
Proračun Občine Idrija: 53.880,00 EUR
ESRR sredstev: 45.798,00 EUR.
Trajanje projekta: 1. 4. 2020 – 31. 3. 2022
Vodilni parter: Univerza v Gradcu
Partnerji v projektu:
Geografskega inštituta Antona Melika ZRC SAZU
Verein Steirische Eisenstrasse
Vodja projekta: dr. Judith Pizzera
Vodja projekta na Občini Idrija: Lenka Grošelj
Namen in cilji projekta
Projekt YOUIND zvišuje ozaveščenost o zastavljeni problematiki, tako da:
Cilj projekta je spodbujati družbene inovacije in izboljšati institucionalne zmogljivosti s pilotnimi akcijami in dolgoročnim akcijskim načrtovanjem. Partnerstvo namerava rezultate projekta prenesti tudi v čezmejna politična priporočila, s čimer se bo znanje razširilo na celotno programsko območje.
Predvidene aktivnosti
Delovni paket 1: Krepitev institucionalnih zmogljivosti na temo izseljevanja mladih
Delovni paket 1 bo omogočal in spodbujal izmenjavo znanj s področja preprečevanja izseljevanja mladih iz industrijskih mest in regij. Cilj je ozavestiti regijske akterje o problemu izseljevanja mladih in povečati institucionalne zmogljivosti za naslavljanje tega problema z izmenjavo znanj med Idrijo in Steirische Eisenstrasse ter drugih relevantnih regionalnih deležnikov.
Delovni paket 2: Pilotne akcije na temo izseljevanja mladih in industrijske kulture
Delovni paket 2 bo zagotovil skupno pripravo in implementacijo dveh pilotnih akcij (festival industrijske kulture in skupno šolsko iniciativo), ki bosta skozi izmenjavo znanj znotraj industrijskih regij spodbujali družbene in institucionalne inovacije na temo izseljevanja mladih. Glavni namen je predstaviti širši javnosti (pozitivne) odnose med regijama in industrijo, doseči druge ciljne skupine, vplivati na spremembo dojemanja industrijskih regij in sprožiti proces družbenih inovacij. Pilotne akcije bodo pripomogle h krepitvi vpetosti regionalnih omrežij deležnikov in s tem povečevale regionalne zmogljivosti za ukrepanje.